Stok KoduB103
Stok Durumu
KDV Dahil Fiyatı22.00 TL


   

Kimyon tamamen doğal ve katkısız...

Kimyon veya “Jeera” temelde  olarak adlandırılan bitki Akdeniz ülkelerinde yetişen bitkilerin ufak tohumlarından oluşur. Kimyon tohumunun yassımsı şeklinin etrafında çizgi kanalları vardır. Yaprakları ucuna doğru sivrilir renkli ve dikdörtgen şeklindedir. Kimyon tohumunun ufak olmasına rağmen rengi, tadı oldukça otantikdir.

Kimyonu sağlık açısından bu kadar önemli kılan şey sadece tadı değil şüphesiz, vücut sağlığı için hayati önem taşıyan vitamin ve mineraller içermektedir. Tam bir A vitamini olan kimyon ayrıca C,E ve K vitaminleriniiçermektedir. Bunun dışında folatlar,Niasin,Piridoksin Riboflavin ve Tiamin içermektedir. Karbonhidratlar açısından da zengin olan Kimyon ayrıca yağlar ve diyet lifleri içermektedir.

 

Kimyon bazı mineraller açısından da çok zengindir, özellikle kalsiyum ve fosfor açısından çok zengin olan kinyon bunun yanında demir, bakır, manganez, magnezyum ve çinko içermektedir. Ayrıca Beta karoten  deposu olarak gösterilir.


 

Kimyon mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen eski çağlardan itibaren alternatif tıpda hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir demir deposu olan kimyon anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasında önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendiri ve anti kanserojen maddeler içererek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

 

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi 100’eyakın kimyasan bileşen içeren kimyon eski Mısır, Roma ve Yunan medeniyetleri yarafından da hastalıkların tedavisinde kullanımıştır ve modern tıp da kimyon hakkında yüzlerce labaratuvar çalışması yapmıştır.

Kimyonun Cilde Faydaları:  Cilde en çok zarar veren iki unsu serbest radikaller ve toksitlerdir. Kimyonun içerdiği mineral ve bileşenler bu iki unsurun ortadan kalkamsını sağlar ve cilde verdikleri zararları azaltabilirler.

 

Kimyonun bol miktarda içerdiği fosfor, cilte meydana gelen sivilce, dökülme ve benzeri sorunların giderilmesini sağlayabilir. Kimyonun içerdiği maddeler toksinlerin boşaltım yoluyla kolay bir şekilde vücudun dışına atılmasını sağlar.

Kimyon ayrıca sirke ile uygulandığında akne ve siyah leklerle de mücadele edebilir hatta bu sorunları ortadan kaldırabilir.

 

Kimyonun içerdiği E vitamini ciltte meydana gelen egazamai mantar gibi cilt ve alerjşk hastalıkların önüne geöebilir. Bazı sağlık uzmanları kimyonun sedef hastalığına da iyi geldiğini savunmaktadırlar. Bol miktarda diyetlifi içerdiği için cildi toksinlerden de temizlemektedir.

Kimyonun içerdiği E vitamini aynı zamanda serbest radikallerin cilde verdiği zararları azaltmaya yardımcı olurlar.Yaşlanmadan kaynaklanan yaşlılık lekeleri ve cilt sarkmaları gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kimyon suyu ile banyo yapıldığında cilt ve deride meydana gelen kaşıntı ve döküntü gibi sorunların çözümüne yardımcı olabilir. Kimyon suyunu içerek tüketmek avuç ve ayak tabanlarında yanma hissini ortadan kaldırabilir.

Kimyonun Saç Sağlığına Faydaları: Kimyonun içerdiği zengin besinler saç sağlığını koruma noktasında da ciddi katkıda bulunurlar. Bu besimler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi için hayati önem taşırlar. 100 den fazla besin ve mineral içeren kimyon saç sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.

Saç Dökülmesi ve Kelliğe Karşı Kimyon Kürü:

Siyah kimyon yağı ve zeytin yağı eşit miktarlarda karıştırılır.

Bir banyodan sonra, saçınıza ya da başınızın saç olmayan kısmına bu karışımı masaj yaparak uygulayın.Bu uygulama yeni saçların çıkmasını ve yeni saçların çıkmasını teşvik edecektir. Buna destek olarak birkaç ay boyunca siyah kimyon kapsülü de alabilirsiniz.

Uzun ve Parlak Saçlar İçin Kimyon Kürü: 1.5 yemek kaşığı çörek otu tohumunu bir kaşık kmyonla karıştırarak 10 dakika kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra suyu tohumdan ayrımak için iyice süzün. Bu karışımda bir tane çiğ yumurta ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışıma ayrıca saf zeytin yağıda ekleyebilirsiniz, bu daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Son olarak 30 dakika boyunca bu karışımı kafa derinize masaj olarak uygulayın. Çok iyi bir sonuç almak için haftada bir kez tekrarlamanızı öneririz.

Kimyon aynı zamanda kepek sorunları olan kişiler tarafındanda güvenle kullanılabilir. Kısa sürede kepek sorununu ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

Kimyon Kan Şekerini Dengeler: Kimyon düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde özellikle diyabet hastaları için büyük bir nimet durumundadır.

Demir Deposu Kimyon: Kimyon doğal bir demir deposudur ve bu özelliği sayesinde özellikle anemi hastalarına yardımcı olur. Bu demir içeriği, hastadaki kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan hemoglobin içeriği bakımından zengin kan yapar ve aynı zamanda vücudun hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Astımla Savaşır:Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma neden olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun  bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yabancı maddeler ve serbest radikallere karşı etkili antioksdian içerdiği için bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Adet Döngüsü Sağlar: Kimyon kadın sağlığı içinde önemli katkıda bulunur. Tüm yaşa gruplarında kadınların sağlıklı adet döngüsü için güvenle kullanabilecekleri bir şifa kaynağıdır.

Kimyon Kanserle Mücadele Eder: Kimyonun içerdiği antioksdian kompleksi genel anlamda serbest radikallerin varlığına son vererek aknser vakalarına yakalanma riskini azaltırken özellikle kimyon otu kolon ve meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları kolon ve meme kanseri tedavisinde kimyon oyunu tavsiye etmektedirler.

Kimyonun Diğer Faydaları: Kimyon soğuk algınlıklarına iyi gelir, boğaz iltihabı, öksürme ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılırç Metabolizmayı güçlendiri ve hareketlendirir. Sindirim sistemine faydaldır. Sindirims istemi organalarının tümü için hayati önem taşıyan besinleri sağlar.

 

Kaynak: http://www.faydalarizararlari.com/kimyonun-faydalari/